Pomoc w szukaniu domów dla niechcianych zwierząt
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Pomoc w szukaniu domów dla niechcianych zwierząt Strona Główna
->
Pielęgnacja i żywienie
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Klub KPZ
----------------
O nas
Pomagajmy niechcianym zwierzętom
Akcje KPZ
Chcesz pomóc?
Sprawy forum
Zwierzęta, które czekają na nowy dom...
----------------
PSY I KOTY zapowiedzi miotów i osobniki młode (do 1 roku)
PSY I KOTY osobniki dorosłe
INNE ZWIERZĘTA
Osoby, które chcą przygarnąć zwierzę...
----------------
PSY I KOTY osobniki młode (do 1 roku)
PSY I KOTY osobniki dorosłe
INNE ZWIERZĘTA
Kącik informacyjny o adoptowanych zwierzętach
----------------
PSY I KOTY
INNE ZWIERZĘTA
PSY
----------------
Okres szczenięcy
Opieka i wychowanie
Sport i zabawy
Pielęgnacja i żywienie
Rasy
Pytania i problemy
Inne
Mój pies
Za tęczowym mostem
Książki, strony internetowe, filmy
INNE ZWIERZĘTA
----------------
Koty
Króliki
Ptaki (papugi, kanarki, itp.)
WEGETARIANIZM
----------------
Kilka słów o wegetarianiźmie
Dlaczego warto zrezygnować z mięsa?
Odmiany wegetarianizmu
Wegetarianie
Wegetariańskie przepisy kulinarne
Plakaty, filmy, strony internetowe o wegetarianiźmie
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Nika
Wysłany: Pon 14:39, 27 Sie 2007
Temat postu:
Ja karmię domowym jedzonkiem i daję na razie 3 razy dziennie (Fuks ma pół roku) i mierzę tak na oko i dostaje mięso gotowane wołowe lub wieprzowe (1/3), warzywa najczęściej marchew (1/3) i kasza/ryż/ziemniaki (1/3). Kupne jedzenie (sucha karma) stosuję tylko jako nagrody kiedy ćwiczymy:) Dodaję jeszcze codziennie do jednego posiłku 3 łyżeczki fosforanu wapnia (na kości, stawy, zęby itp, co zabezpiecza psa przed np. dysplazją).
andzela
Wysłany: Pon 12:43, 27 Sie 2007
Temat postu:
O to dobry pomysł z tą listą
) .. I nie miałam tego w planie, więc możesz śmiało pisać. A tam zgadzam się z Tobą, lepiej zainwestować w lepszą karmę, niż podawać psu jakies badziewie. Ale musimy także pamiętać, że nie możemy karmić psa jedynie pokarmem gotowym, ponieweaż tak także znajduje się troche chemikaliów itp. Warto czasami dać psu trochę mięsa (tak jak to jest opisane w temacie:)) Ponieważ potrzebuje on niektórych składniuków, których nie ma w karmie ..
Nika
Wysłany: Nie 17:05, 26 Sie 2007
Temat postu:
dodam od siebie, że jeśli chodzi o pokarm gotowy, to czasami lepiej dopłacić niż kupić tanią marketówkę. Co prawda niektóre psy lepiej przyswajaja sobie pokarm gorszej jakości inne gorzej, ale czasami lepiej zainwestować. Niedługo (jeśli andzela nie miała w planie tego zrobić) postaram się zamieścić listę polecanych pokarmów tzn tych lepszej i gorszej jakości. Na razie napiszę tylko, że te lepsze pokarmy są zazwyczaj droższe, ale nie można patrzeć tylko na cenę, gdyż np. Pedigree mimo, iż bardzo drogie jest niewiele więcej warte niż przeciętna marketówka... (za granicą jakość tej karmy jest zdecydowanie lepsza). Dużo psów przez nią choruje, ale to też rzecz względna i u każdego psa wygląda to inaczej.
andzela
Wysłany: Sob 20:13, 25 Sie 2007
Temat postu: Odpowiednie żywienie psa.
Problemy z żywieniem psów polegają nie tyle na na ich niedożywianiu lecz na przekarmianiu, przy czym objawy są często identyczne. Obecnie, kiedy istnieją pokarmy gotowe, żywienie psów stało się łatwiejsze. Mimo to wielu posiadaczy psów nie potrafi chyba dawkować pokarmu gotowego, nie widząc konkretnie, co pies je. Być może wynika z tego coś w rodzaju nieczystego sumienia, skłaniającego niejednego zartoskanego właściciela zwierzaka do lekceważenia informacji widniejącej na opakowaniu. Ludzie chcą uczynić dla wsego psa coś dobrego, karmią go wszelkimi możliwymi dodatkami, a nawet daje pożądny kawał mięsa! Cena tego zachowania jest bardzo wysoka, gdyż pies zaczyna chorować; skutkiem czego może być np. uczulenie, problemy z sierścią, uszkodzenie wątroby i nerek czy zmiany w kościach. Jeśli więc cgcemy długie lata cieszyć się swoim pupilemy dokładnie przestrzegać zasad jego żywienia. Pies jest z natury zwierzęciem mięsorzernym, co nie oznacza że odżywia się wyłącznie mięsem. Jeśli chcemy żywić psa zgodnie z wymaganiami jego gatunku, nie dawajmy mu wyłącznie mięsa. Ponieważ psy trzymane w mieszkaniach mają na ogół mało okazji do ruchu, ich pożywienie powinno składać w 1/3 mięsa i w 2/3 produktów roślinnych.
Dla psów młodych, oraz ciężarnych suk, a rakże aktywnych reproduktorów i psich sportowców obowiązują proporcje 2/3 mięsa i 1/3 pokarmu roślinnego.
POKARM PRZYGOTOWANY SAMODZIELNIE
Jeśli ktoś pragnie sam sporządzać pokarm dla swojego czworonoga, powinien dokładnie zapoznać się odnośną literazturą fachową i starać się jedzenie urozmaicać, żeby pies otrzymywał wszystkie substancje odżywcze, witaminy i składniki mineralne,których potrzebje do zachowania zdrowia.
Pod pojęciem ''mięso'' rozumiem wszystkie części zwierząt rzeźnych (wolu,barana,konia), króliki, ziczyznę i drób; od czasu do czasu nie zaszkodzi ryba. Żródłem wartościowego białka sa jaja, z tym że żółtko podajemy psu aurowe, a białko ugotowane. Mięso podaje sie surowe, lub sparzone. Surowej wieporzowiny należy unikać ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia się psa chorobą Aujeszky, kończącą się śmiercią. Psom należy podawać wyłącznie mięso dopuszczone do sporzycia przez ludzi;dotyczy to także dziczyzny. Nie należy pozbawiać mięsa całego tłuszczu, gdyż pewnej jego ilości pies potrzebuje jako źródło energi i rozpuszczalnika dla niektórych witamin.
Węglowodany i substancje balastowe pies powinien otrzymywać w postaci ziarna zbóż i warzyw. Jego organizm nie jest przystosowany do sporzywania produktów zbożowych na surowo, dlatego należy je gotować. Wyjątkiem są drobne płatki owsiane i gotowe płatki stanowiący pokarm dodatkowy (uwaga: nie mylić z pokarmem pełnowartościowym w postaci płatków!). Do pokarmów zborzowych zaliczają się: niełuskany ryż, płatki owsiane, suchy chleb z pełnego ziarna, kasza jęczmienna i makaron. Pies potrzebuje równierz warzyw, które podaje się zmiksowane na surowo. Nadają się tu wszystkie rodzaje warzyw ( z wyjątkiem wzdymających i zawierających skrobię), łącznie z ziołami, cebulą itp. Czosnek przyczynia się do poprawienia stalu flory bakteryjnej jelit. Nie należy zapominać też o owocach!
Raz na tydzień można psu domieszać do posiłku łyżkę oleju roślinnego, pojemnik jogurtu naturalnego lub twarożku, a także żółtko jaja.
Nie w każdym posiłku pies musi otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze; wystarczy, jeśli dostanie je reguralnie co jakiś czas.
Opisane powyżej żywienie powinno zapewnić każdemu czworonogowi wszystko to, czego potrzebuje do optymalnego wzrostu. Jeśli mimo to widoczne są jakies objawy wskazujące na niedobór, zwierzaka powinien obejrzeć weterynarz.
POKARM GOTOWY
Wysoko wartościowy pokarm gotowy zawiera wszystko, czego potrzebuje pies, jest łatwy do podawana i magazynowania w większych ilościach. Jeśli szczeniak poznał jakiś konkretny jego rodzaj, należy go nadal stosować. Pokarm jednej marki należy podawać przez dłuższy czas. Jeśli zbyt często się go zmienia, może powodować biegunkę. Ponieważ każdy psi organizm w różnym stopniu wykorzystuje poszczególne pokarmy, a poza tym nie wszystkie produkty mają ten sam skład, po dłuższym okresie markę trzeba zmienić. .
Rozmaite rodzaje pokarmu w formie prasowanej i w formie płatków podaje się na sucho, w rosole, ewentualnie namoczone w ciepłej wodzie.
ZESTAW WAŻNYCH INFORMACJI
Resztki pszyprawionych i gotowanych potraw ze stołu nie nadają się dla psa. Dorosły pies nie trawi mleka krowiego; powoduje ono biegunki. Toleruje natomiast dobrze przetwory mleczne, takie jak twaróg i jugurt.
Żółty ser nadaje się jako kąsek w nagrodę.
Pies powinien stale mieć pełną mieskę wody. Picie zbyt małej ilości wody, zwłaszcza w połączeniu z jedzeniem prowadzi do uszkodzenia nerek.
Resztki pokarmu należy wyrzucać, a miskę myć. Zepsute pożywienie może być przyczyną choroby.
Po jedzeniu pies powinien mieć spokój, a nie bawić się ani szleć.
ZXmiana pokarmu powinna następować stopniowo.
Psy-niejadki, lub znajdujące się w kiepskiej kondycji, chore i stare należy karmić kilka razy dziennie, dzieląc pokarm na mniejsze porcje.
PLAN KARMIENIA MŁODYCH PSÓW.
RANO: płatki ze specjalnym mlekiem przeznaczonym dla szczeniąt (nie świeżym mlekiem krowim), jogurt, kwaśne mleko lub twaróg, miksowane jabłko (ze skórką) i marchew lub inne ważywo ( z wyjątkiem kapusty), łyżeczka miodu,drożdże piwne.
PÓŹNYM PRZEDPOŁUDNIEM: mięso w dużych kawałkach.Preparat wapniowy i witaminowy na zmianę z mączką z morskich wodorostów. Dobrym deserem jest chrzęść z gardzieli.
PO POŁUDNIU: jak rano.
WIECZOREM: posiłek mięsny jak w południe. Raz w tygodniu trzeba dodać do posiłku żótko jaja i łyżkę oleju roślinnego. Jeśli ktoś zawmerza w przyszłośći kasmić swojego psa pokarmem gotowym, jeden posiłek mięsny może zastąpić właśnie takim pokarmem.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001 phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by
Jakob Persson
(
http://www.eddingschronicles.com
). Stone textures by
Patty Herford
.
Regulamin